This site uses cookies. By continuing, your consent is assumed. Learn more

143.8fm shares

Inspirational christian stories youtube

opinion

Någon gång ska ju vara den första gången, eller hur? Nu äntligen har det skett. En mormon har kommit in på Billboards kristna albumlista, i-topp. Denna sångerska heter Hilary Weeks, och hon ligger på Inspirational christian stories youtube Det var väl på tiden, om man säger som så. Always focused squarely on Christ, her music exudes a quiet but powerful testimony.

Film från händelsen

Both were well-deserved honors. With her quiet grace and her strong testimony of the Savior, Weeks is poised to be an on-going presence in the inspirational music scene.

She resides with husband Tim Inspirational christian stories youtube Northglenn, CO and their two daughters. Fråga kommer ibland upp och jag tror att det delvis kan bero på att vår kyrka förväxlas med Jehovas vittnen som inte firar vare sig jul eller andra kristna högtider. Kyrkans Inspirational christian stories youtube firar jul och påsk eftersom dessa högtider firar det som de ur en andlig ståndpunkt anser är de viktigaste händelserna i världshistorien: Jesu Kristi födelse, död, lidande och uppståndelse.

De firar också lokala och nationella högtider i Inspirational christian stories youtube hemland, liksom födelsedagar, årsdagar och andra betydelsefulla familjehögtider. Svaret är att det inte finns någon egentlig skillnad mellan julfirande och andra högtider hos medlemmar i Jesu Kristi Kyrka och medlemmar i andra kristna kyrkor. I Kyrkan anordnas julfest och julkonsert varje år, ivarjefall i vår församling i Västra Fröluda som är en riktigt stor församling. Vi har inga speciella extra möten vid högtider, vilket betyder att vi inte har möten på t ex långfredagen eller juldagen.

Våra möten är alltid på söndagar och den söndag som ligger närmast julafton brukar vara ett förkortat möte och alltid ha julen som tema. Vid påsk hålls alltid tal om Jesu död och uppståndelse på söndagen. Naturligtvis finns det firanden i kristna kyrkor som vi inte har i vår kyrka t ex julotta och midnattsmässa, men det står varje medlem fritt att även delta i dessa traditioner.

Det finns många medlemmar som gillar allt ifrån gospelkonserter i frikyrkan till midnattsmässa i Katolska kyrkan och gärna bevistar dessa evenemang.

News feed